Anasayfa
Hakkımızda
Belgelerimiz
Uygulamalarımız
Haşereler
İlaçlarımız
yönetmelik
İletişim
İlin Ayrıntılı Hava Durumu
Biyolojisi 3.5 - 4.0 cm, kırmızımsı kahverengi, en büyük hamam böcegi türüdür.
Yaşam Yerleri Genelde rutubetli ortamları sevdiklerinden apartmanların bodrumunda ve kazan dairelerinde, teraslarda sıkça rastlanabilir. Amerikan hamam böcekleri uçabilirler. Nemli,sicak ve pis mekanlari severler.Evlerde en çok mutfak ve banyolarda bu hasere türüne daha çok rastlanir. Karanligi severler.
Mücadele Şekli Bu böcekler oldukça dirençlidirler. Bilinçsizce, gelisigüzel yapilan bir ilaçlama bu böcekleri ortadan kaldirmaya yetmeyebilir. Yuvalarının kolay tespiti ve doğru uygulama yapılması ile yok edilebileceklerinden profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
Biyolojisi Büyük toplu igne basi büyüklügündeki (1.5 - 3.5 mm) agaç kurtlari genellikle kahverengidirler. Göğüs kısmında 2 çift karın kısmında 1 çift olmak üzere toplam 6 ayak vardır. Tahtakurdunun ( mobilya kurdu ) başında 1 çift anteni vardır.
Yaşam Yerleri Ağaç kurdu genellikle eski tahta eşyalarda, pencere, kapı, parke ve mobilyaların ağaç aksamlarına yerleşir ve dehlizler açarak ilerler. Mobilya böcekleri kumaşı deler, yıpratır, ölenleri mobilyanın altına dökülür.
Mücadele Şekli Tahta kurtları zor öldüğü için ilaçlaması periyodik olarak belirtilen günlerde yapılmalı ilk ilaçlamada haşereler ölse de belli zaman sonra yumurtadan çıkacak yavrular için tekrar ilaçlama gerekir. Ağaç kurduna karşı önlem alınmazsa kısa süre içinde mobilya ve ahşap tüm eşyalarınıza zarar verebilir.
Biyolojisi Akarlar küçük yapılı haşereler olup bazı türleri insanların ve hayvanların deri ve kanından beslenen bir parazittir. Akarların birçok türü de bitkiler üzerinde yaşarlar. Akarlar her yavrulama döneminde 100'ün üzerinde yumurta bırakır. Akarların yumurtaları yaklaşık olarak 1 hafta içinde larvalaşır ve yumurtadan larvalar çıkarlar.
Yaşam Yerleri Özellikle tozlu bakımsız evlerde tavuk, güvercin ve farelerde, bazen suda ve otluk alanlarda çok yaşarlar. Bitkiler üzerinden beslenen akarlar bitkilerin yapraklarını ve bitkilerin meyvelerinden tüketirler. Bitkiler yaprağı üzerinde ağ oluştururlar. Bitki akarları çok çabuk üreyen haşerelerdir.
Mücadele Şekli Ev içinin ve eşyaların böcek ilaçlama uygulamasına tabi tutulması , evde tozların sık sık alınması ve evin dikkatli temizlenmesi gibi tedbirler alınmalıdır.
Biyolojisi Boyu ve renkleri türlerine göre değişkendir ama en fazla 2 ila 5 mm arasında sarı, siyah, mavi ve kahverengi olabilirler.
Yaşam Yerleri Ev içlerinde yatak altları ayakkabı ve dolap içlerinde rastlamak mümkündür. Böceklerle beslenirler. Zehirlidirler ve sokmaları halinde ölümcül tehlike arz edebilirler. Çatı, depo, ahşap yapılar, duvar çatlakları, toprak çatlakları ve bodrumlarda yuvalanabilirler. Genelde yiyecek temini için binalara yaklaşırlar ve ev içlerine girerler.
Mücadele Şekli Yağmursuz havalarda açık ve kapalı alanlarda yuva tespitleri yapılarak mücadele edilir. Genelde ev içersinde yapılacak mücadele koruma maksatlıdır. Mücadelesi çok zor ve dikkat ister. Kesinlikle profesyonel hizmet alınmalıdır.
Biyolojisi Açık sarımsı kahverengi, 1.50 cm boyundadır.
Yaşam Yerleri Evler, fabrikalar, restaurantlar,fırınlar kısacası insan ve gıdanın yaşadığı her yer denilebilir. Genelde mutfak alanlarındaki sıcak yerlerde ve banyo kısımlarında suya yakın olan kesimlerde yuvalanırlar.
Mücadele Şekli Yuvalarının kolay tespiti ve doğru uygulama yapılması ile yok edilebileceklerinden profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
Biyolojisi Küçük, kanatsiz, yassi ve renkleri kirli beyazdan-siyaha varan asalaklardir. Bit kan emici olarak bilinir. Çünkü bitler üzerine konduğu veya üzerinden beslendiği konakçısının kanıyla beslenir. Bitler konakçısın üzerinden günden 6 - 10 defa kan emerek beslenir. Bit kan ile beslendiği için sürekli insanda iştahsızlık , kaşıntı ve psikolojik sıkıntılara neden olur. Bitlerin ısırdığı kısımlarda morarmalar, iltihaplı bölgeler oluşur. Bitlerde üreme ve çoğalma yumurtalama ile olmaktadır.
Yaşam Yerleri Bit temizliğin yetersiz olduğu yerlerde yaşamayı tercih eder.
Mücadele Şekli Bit insanlar için en utanç verici bir haşeredir. Çünkü insanlarımız bitin insana pisliğinden bulaştığını zan ederler.
Bit bulunduğu ortama ve çeşidine göre farklı şekillerde ilaçlanır. Saç biti ve kasık bitlerinde mutlaka doktora başvurulmalı. Doktor önerisindeki ilaçlar ile insan vücudu ilaçlanır. Saç biti, vücut biti ve kasık bitlerinde kullanılan ilaçlar farklıdır. Kullanılan ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı olması gerekir ve sağlığa hiçbir şekilde yan etkisi olmamalı. Bitler insan vücudundan bu ilaçlar ile temizlenebilir fakat evlerde ve elbiselerde bulunan bitlerin temizlenmesi ve yok edilmesi tamamen ilaçlama firmasının işidir sadece insanlar doktorun verdiği ilaçlar ile kendini koruyamaz aksi takdirde bitler evdeki ortamdan tekrar insana bulaşır.
Biyolojisi Kahverengi, gri, siyah ve 25 - 35 cm boyunda Norveç sıçanına (Lağım Sıçanı) göre uzun kuyrukları, büyük kulak ve gözleri vardır. Bir keresinde 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler.
Yaşam Yerleri Açık alanlarda araziler, çiftlikler, ağaçlık bölgeler ve bina etraflarında rastlamak mümkündür. İç mekanlarda fazla gözükmemelerinin sebebi büyüklükleridir. Büyüklüklerinden dolayı 3 ila 4 cm genişlikten geçebileceklerinden kapalı alanlarda pek rastlanmazlar. Binaların etrafında odunluklar, ağaçlıklar, ve taşlık alanlar gibi yerlerde yuvalanabilirler.
Mücadele Şekli İstasyon (trep) yerleştirerek yemleme mücadelesi şeklinde yok edilmeleri en mantıklı ve geçerli yöntemdir. Profesyonel hizmet kesinlikle alınmalıdır.
Biyolojisi Çiyanlar şekil itibariyle uzun bedenli ve üzerinde birçok ayağı olan bir böcek türüdür. Çiyan ve kırkayak birbirine çok karıştırılır. Vücutları bölmeler halindedir. Kırkayakta her bölmede bir çift ayak bulunurken çıyanda ise her bölmede iki çift ayak mevcuttur. Yaşadığı mekana ve beslenmesine bağlı olarak farklı ebatlarda olurlar. Çıyanlar bazı yerlerde birkaç cm olurken bazıyerlerde ise 18 -28 cm olanları da vardır. Çıyanların üzerindeki ayakların hepsi zehirli birer ok gibidirler.
Yaşam Yerleri Çiyanlar yer yüzünde birçok bölgede görülebilir. Çıyanlar nemli ortamları severler. Çıyanlar toprak altında, ağaç kovuğunda, çalı çırpı diplerinde, evlerin bodrumunda, taş diplerinde, evlerin çatılarında ve hatta evlerin içinde bulunabilirler. Çıyanlar insanı ısırarak zarar verirler ve çıyanın insana verdiği en büyük zararlar sokması ve zehirlemesidir.
Mücadele Şekli Çıyan ilacı özel koşullarda ve ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan özel karışımlarla hazırlanır.
Biyolojisi Gri, koyu gri ve 5-6 cm boyunda
Yaşam Yerleri Ev farelerine genelde yerleşimin çok olduğu alanlarda rastlamak mümkündür ama şehir dışlarında yaşayabilirler. Binalarda ve ev içlerinde sıkça görülürler. Bunun sebebi vücutlarının esnek ve küçük olması sebebi ile 0.7 cm aralıktan geçebilmektedirler fakat yuvalarını genelde binaların dış alanlarında yaparlar.
Mücadele Şekli İstasyon ( trep ) yerleştirerek yemleme mücadelesi şeklinde yok edilmeleri en mantıklı ve geçerli yöntemdir. Profesyonel hizmet kesinlikle alınmalıdır.
Biyolojisi Yapı olarak kelebeğe benzer küçük vücut yapılı hayvanlardır.
Yaşam Yerleri Güveye konutlarda, deri fabrikalarında, kumaş fabrikalarında, ipek böceği imalathanesinde ve hububat ve tahıl ambarlarında olmak üzere birçok ortamda rastlamak mümkündür.
Mücadele Şekli Güveler ile mücadelede ortamına bağlı olarak ve bulunma türüne bağlı olarak böcek ilaçlama yapılmalıdır. Tarlalarda güveler açık havada olduklarından yapılan böcek ilaçlama farklıdır. Depo ve silolardaki böcek ilaçlama şekli ve ilaçlar farklıdır. Ev ortamında bulunan elbise güvesi ve halı güvesi türleri farklıdır. Bunlarda ise daha farklı yöntemler uygulanır. Böcek ilaçlama yapılırken mutlaka güvenin cinsine ve bulunduğu ortama göre ilaçlar seçilmeli.
Biyolojisi Karasinekler uçuşan böceklerden olup çift kanatlı hayvanlardır. Karasinekler kendi türleri içinde yapı olarak diğerlerinden farklı ve iri olan sineklerdir. Karasinekler üzerinde ufak tüyler bulunur. Karasinekler genede boyları 1,5cm bulmaz. Karasinekler gri ve siyah renklerdedir. Karasinek sinekten daha büyüktür. Karasinekte çift kanat bulunur ve 6 ayağı vardır.
Yaşam Yerleri Her alanda rastlamak mümkündür.
Mücadele Şekli Sinekler ile mücadele çok önemlidir. Mutlaka mücadelesi böcek ilaçlama servisleri tarafından yapılmalı. Sinekler ile mücadelede kullanılan ilaçlar sıvı kokulu ilaçlar olup ya püskürtme yöntemi ile ya da boyama yöntemi ile yapılmalıdır. Sinek ilaçlama işini mutlaka profesyonel böcek ilaçlama servisleri ve personel tarafından yapılmalı. Sinek ilaçlama işi ya sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlerde yapılmalıdır.
Biyolojisi 1.50 cm boyunda, kanat renkleri erkekte açık kahverengi dişisinde koyu kahverengidir. Bazilari 15-20 yil yasamaktadirlar.
Yaşam Yerleri Rutubetsiz ortamlarda da yaşayabildikleri için evlerin hemen hemen her bölgesinde yuvalanabilirler.
Mücadele Şekli Bütün hamam böcekleri gibi yuvaları tespit edilerek kalıcı insektisitlerle yok edilmelidirler. Profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
Biyolojisi Koyu kızıl renkte, 5 mm boyundadır. Dişi keneler kan emdiklerinde daha iri gözükmektedirler yaklaşık boyları 1- 1.5 cm ulaşmaktadır.
Yaşam Yerleri Hayvanların ( daha ziyade köpek ) bulunduğu ve bitkilerin bulunduğu alanlarda yaşarlar. Genelde yuvalarını süpürgelikler, kapı ve pencere kenarlarında kurarlar ama beslenmelerini hayvanların kanlarını emerek gerçekleştirirler.
Mücadele Şekli Mücadelesi oldukça zordur birkaç periyot gerektirebilmektedir. Hayvanların kesinlikle hekim kontrolüne götürülmesi gerekmektedir. Mücadelesinde profesyonel hizmet alınmalıdır.
Biyolojisi Kırkayakların iki rengi vardır. Bu renkler siyah ve kahverengidir. Ebatları itibariyle 5 cm'den minik ve omurgasız böceklerdir. Bu böceğin vücudunun her halkasın da 2 çift ayağı vardır ve bu özelliğiyle çıyanlardan ayırt edilebilir.
Yaşam Yerleri Rutubetli yaşam alanlarında binlerce sayıda çoğalabilirler. Eğer yaşam alanları onlar için uygunsuz hal alırsa ya da çok fazla nüfusa ulaşırlarsa birlikte göç ederler ve kendilerine daha uygun yaşam alanı bulmaya gereksinim görürler.
Mücadele Şekli Kırkayak böcekleriyle ilaçlama biçiminde mücadele edilebilir ve bunun için yaşam alanı ve çoğaldığı yerler belirlenip bu mekanlara ilaçlama uygulanmalıdır. Bu böcekleri konutlarımızdan uzak tutmak için mümkün olduğunca yığınları ve bitkileri evlerimizden uzak tutmamız gerekir. Çünkü yığınlar ve bitkiler bu böcekler için mükemmel barınma alanıdır.
Biyolojisi Üzerinde yaşadığı bitki ve yaşadığı ortama bağlı olarak farklı renklerdedir. Genellikle kızıl, kahverengi, siyah veya sarımsı bir renktedir. Yapı olarak kafası küçük karnı ise büyük haşerelerdir. Kulağakaçan böceğinin 6 ayağı var ve başının ön kısmında 1 çift büyük antenleri 1 çiftte ufak antenleri vardır.
Besin olarak böcek ölülerini de yerler ve diğer hayvanların leşleriyle de beslenirler.
Yaşam Yerleri Kulağa kaçan evlerimize aldığımız meyve sebzeler ile gelir veya evlerimizin önündeki ağaçlardan gelir.
Mücadele Şekli İlaçlama biçiminde mücadele edilebilir.
Biyolojisi Ergin lagim faresi kuyrugu hariç 18-25 cm boyunda ve 200-600 gr agirligindadir. Küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah karin bölgesi gri beyaz arasi bir renktedir.
2-5 ayda ergin hale gelir, bir yil yasarlar. Gebelikleri 3 hafta sürer. Bir keresinde 7-8 yavru dogurur ve yilda 3-6 döl verebilirler. Güçlü koku ve isitme duyularina sahiptirler. 12 mm den büyük araliktan kolayca geçebilir, 15 metre yükseklikten atlayabilirler. Kemirmeyi severler ve en çok elektrik kablolarini kemirdigi için de sik sik yanginlara sebep olurlar.
Yaşam Yerleri Lagim fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binalarin bodrum ve alt katlari ile depolarda, bina disinda ise nehir kenarlarinda, yol boyunca toprak altinda, çöp yiginlari ve beton altinda yuva yaparlar.
Mücadele Şekli İstasyon (trep) yerleştirerek yemleme mücadelesi şeklinde yok edilmeleri en mantıklı ve geçerli yöntemdir. Profesyonel hizmet kesinlikle alınmalıdır.
Biyolojisi Çok türleri vardır ve türlerine göre renkleri ve boyutları değişkenlik gösterir. Genelde böcek yiyerek beslenirler.
Yaşam Yerleri Genelde evlerin nemli ve karanlıklık yerlerini kendilerine yuva olarak seçerler. Bazı türleri sokması halinde zehirlidirler ve ısırılan yerde birbirine yakın iki nokta yaparlar.
Mücadele Şekli Bina ve ev içlerinde üredikleri yerler ve yuvaları tespit edilerek kalıcı insektisitlerle mücadele yapılmalıdır. Profesyonel firmalaradan yardım almak gereklidir.
Biyolojisi Pireler omurgasızlar grubunda olup eklem bacaklı sınıfı içinde incelenirler. Zoolojide siphoneptera (centocephalides) diye adlandırılırlar. Pireler küçük, kanatsız haşereler olup beslenmelerinde mutlaka kana ihtiyaç duyarlar. Pireler konakçı olarak geniş bir kitle seçerler.
Pire sıcak iklim şartlarında hızlı bir üreme ve yayılma gösterir. Yetişkin bir pirenin ömrü beslenme, yaşam ortamı, sıcaklık ve nem gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca pirenin türüne bağlı olarak da farklılık göstermekle birlikte ortalama ömrü 1 yıldır.
Yaşam Yerleri Pire insanda olabildiği gibi hayvanlarda ve bitki kozalarında da bulunur.
Mücadele Şekli Profesyonel firmalaradan yardım almak gereklidir.
Biyolojisi 2.50 – 3.00 cm boyunda erkeğinin kahverengi kanatları vardır, dişisi ise tamamı ile siyah renktedir.
Yaşam Yerleri Suda yüzebilme özellikleri olduğundan genelde kanalizasyon borularını kullanılarak evlerinize veya iş yerlerinize rahatlıkla girebilirler. Yaz aylarında açık alanlara da yönelebilirler.
Mücadele Şekli Kalıcı insektisit kullanmak sureti ile banyo ve mutfak kısımları ile dış alanda yuvalanabilecekleri alanlar yok edilerek mücadele edilebilir profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
Biyolojisi Sivrisinek boyut olarak çok küçük canlılardır. Bir sivrisineğin boyu maksimum 1 cm'mi zor bulur. Bunların vücutları çelimsiz, karşılıklı 2 çift kanatlı ve toplamda 6 ayağı bulunan hayvanlardır. Sivrisineğin kafası vücuduna oranla küçük olup uç kısmında sivri bir iğnesi mevcuttur. Baş kısmında kendi aralarında iletişimi sağlayan 1 çift antenleri bulunur.
Yaşam Yerleri Temiz yada kirli tüm tatli sulara yumurta birakirlar.Yumurtalar kümeler halinde yüzerler. Sivrisinekler sıcak havalarda daha çok aktif olurlar ve dünyanın birçok ülkesinde yaşarlar.
Mücadele Şekli Sivri sinekler beslenmek ve insanlara saldırmak için geceyi tercih ederler. Yani sivrisinekler geceleri aktiftirler. Gündüzleri mecbur kalmadıkça insanlara saldırmazlar. Zamanlarının birçoğunu dinlenerek geçirirler, profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
Biyolojisi Tahta kurusu kan emen bir hayvandır. Tahta kurusunun kafasında iletişimini sağlayan ve tehlikeleri algılayan bir çift anteni vardır. Tahta kurusu yapı olarak ufak hayvanlardır . Tahta kurusu boyları bir cm'mi bulmaz genellikle birkaç mm'dir.
Yaşam Yerleri İnsan,memeli hayvan ve kusların kanlarını emerek beslenirler.
Mücadele Şekli Yoğun sıvı uygulamasıyla ilaçlama yapılmalıdır. Tahta kurusu ile mücadele çok zor olduğu için ilaçlanacak mekanda baştan aşağıya çok dikkatli bir şekilde ilaçlama yapılması gerekmektedir.
Biyolojisi Tatarcıkların toplamda altı ayağı var. Ağız kısmında iğneye benzeyen kan emen hortumları vardır. Tatarcığı diğer sineklerden ayıran en belirgin özelliği vücutları üzerinde ufak tüyler vardır. Fakat diğer sivrisinek türlerinde buna rastlanmaz.
Yaşam Yerleri Çogunlukla gündüzleri kuytu yerlerde saklanarak geceleri ortaya çikar.
Mücadele Şekli Tatarcık ilaçlamada kullanılan ilaçlar mutlaka sıvı ilaçlar olmalıdır. Bu ilaçlama akşam geç vakitte veya karanlık zamanlarda yapılmalı çünkü tatarcıklar geceleri ve karanlıkta aktiftirler. Tatarcık ilaçlama, sisleme yöntemi yada boyama yöntemi ile yapılmalıdır. Boyama yöntemi ile yapılan ilaçlar içine şeker ve ürünlerinden oluşan maddeler katılır.
Biyolojisi Genel olarak fare gibi kemiricilerle, küçük sürüngenlerle, kertenkelelerle ve böceklerle beslenirler.Kemiricilerle beslendikleri için yararlidirlar.Çok hizli hareket edebilirler ve agaçlara da tirmanabilirler.
Yaşam Yerleri Kuru yerlerde, çalilik ve taslik alanlarda yasarlar.Tarlalarda,bahçelerde ve ev yakinlarinda görülürler.Bitki örtüsünün seyrek oldugu,kurak yerlerdeki taslik ve çalilik yerlerde,evlerin yakininda,tavan aralarinda yasarlar.Toprak evlerin çatilarinda da görülürler.
Mücadele Şekli Mücadelesinde yasam alanları yok edilmelidir.

Copyright © 2011 | Irmak Veteriner Medikal Tarım İlaçlama Hiz. San. Ltd. Şti. | Tüm hakları saklıdır.

Yeniköy Garajı İçi No:44 Şehitlik/DİYARBAKIR